příchod do lesa

Některého v mládí okusovaly srnky nebo okolí napadla kůrovcová kalamita, a on se musel "bránit".

23 Ledna 2018 jen názor Jiří Cvrček

Některý svou přirozenou levotočivou snahu přehnal, jiný to krásně vyrovnal doprava, protože mu to růstové podmínky umožnily. To jsou okolnosti, které já při výběru neovlivním, jsou prostě dané.

Co mohu ovlivnit, je účel, pro který bude jednotlivý strom, tedy dřevo z něj, využito. Předně chci zdůraznit, že i z té nejkřivější borovice, plné suků se dá udělat něco užitečného a krásného. Například originální prkna na netradiční opěrky za vaší lavicí. Hold z ní nebude stůl nebo podlaha, protože ona se chce prostě pořád kroutit.

Vím tedy předem, k jakému účelu pro Vás hledám stromy. Zda půjde o něco truhlářského k sezení či stolování, nebo zda se po dřevě bude chodit a batolit, anebo to budou stupnice schodiště, krov, obkladová palubka nebo odvětraná fasáda, samozřejmě modřínová.

Je nutné ke všemu přistupovat zcela jinak, než je zvykem. Z jednoho hektaru paseky se dnes vytěží třeba 200 m3 dřevní kulatiny ze stromů různě starých, různě rostlých v rozdílných podmínkách a na pile se rozřežou na naprosto totožná prkna nebo fošny.

blog

Nedýchejte prosím prašnou chemii

Pak se tato různá prkna a fošny k sobě násilně chemicky lepí, aby se dřevo už nekroutilo a novodobí tesaři si lebedí, jak se nám ten nepřirozeně rychle vysušený KWH hranol krásně nekroutí. To, že jsme to dřevo zničili, udělali z něj odpad a vlastně ho silou znásilnili, nikoho nezajímá.

Je to hoblované, přesné, tudíž správné. Po dobu několika let budou uživatelé domu z takové konstrukce vdechovat lepidla a ochranné prostředky do svých plic. Ještě jim to ochutíme nějakou tou barvou nebo lakem. Po dosloužení této konstrukce, odvezou toto zničené dřevo naši potomci tak akorát na skládku, protože se s ním už nebude moci ani zatopit. Nebo snad topíte polystyrenem nebo OSB deskou?

Pokud se účelově strom vybere a vytěží, následně rozřeže a přirozeně vysuší, nemusíme ho krotit lepidlem a ošetřovat něčím, co bylo komerčně nazváno ochranným prostředkem proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Můj vytěžený strom znám už tak 10 měsíců před zimním novoluním.

Je pevný, odolal silnému větru, je zdravý, má kvalitní jehlice nebo listí a plody. Je dostatečně starý na pokácení, ale ne tolik, aby již vnitřně usychal. Vidím předem jakou má kůru, zkusím, kam se točí vlákna, vím, kolik a odkud měl světlo, kdo ho ovlivňoval v okolí. Nemám žádnou velkou firmu, jsem na vše sám, mám Vás ročně jen pár zákazníků. Proto těch velikánů nepokácím tolik a mám tak možnost se s každým osobně poznat.